علت سیاه شدن صفحه تلویزیون

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام تماشای فیلم مورد علاقه تان ناگهان نور تلویزیون کم شده و همین موضوع باعث شود نتوانید آنطور که دوست دارید از تماشای فیلم لذت ببرید! علت کم نور شدن صفحه تلویزیون خیلی از مواقع به تنظیمات نور تلویزیون شما مربوط می شود و عموما مشکل فنی نیست. گاهی اوقات هم ممکن است با کم و زیاد شدن نور صفحه تلویزیون مواجه شوید که این مسئله معمولا مربوط به فعال شدن سنسور تشخیص نور محیط تلویزیون شما می باشد که به سادگی می توانید از طریق منوی تنظیم نور تلویزیون آن را غیر فعال نمایید. البته گاهی اوقات هم ممکن است علت کم شدن نور تصویر تلویزیون مربوط به مشکلات فنی از جمله پنل و خراب شدن بک لایت تلویزیون باشد.
رفع مشکل کم نور شدن تصویر تلویزیون با تنظیمات روشنایی
اصلی ترین راهکار در برطرف سازی معضل کم نور شدن تلویزیون، بررسی دوباره ی تنظیمات مرتبط با روشنایی دستگاه است. در واقع با استفاده از تنظیمات مرتبط به روشنایی شدت سیاهی سطح مشکی رنگ تلویزیون را تنظیم می کنید. اگر برای تاریک کردن تلویزیون از شدت این عامل کم کنید، رنگ سیاه تلویزیون را افزایش داده و از وضوح و جزئیات تصویر می کاهید. زمانی میزان روشنایی را افزایش می دهید هم عمق رنگ سیاه را از بین برده و آن را به خاکستری تبدیل می نمایید. بنابراین باید دقت کنید تنظیمات روشنایی در حد نرمالی قرار بگیرند.
تعمیر کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون ال جی
بسیاری از کاربران به دلیل استفاده زیاد و عدم اطلاع از نحوه مراقبت از تلویزیون با کم نور شدن لامپ تصویر مواجه شده ند . نمایندگی رسمی ال جی با بکارگیری تجیهزات مدرن توسط مهندسین متخصص به بهترین شکل به رفع این ایراد مبادرت می ورزد .
به همین دلیل دیگر جایی برای نگرانی شما عزیزان باقی نمی ماند .کارشناسان فنی ما به نحوی مشکل کم نور شدن لامپ تصویر تلویزیون ال جی را برطرف مینمایند که دستگاه همانند روز اول کار کند . مرکز سخت افزار ایران با سالیان سال تجربه در زمینه تعمیر تلویزیون با بهره گیری از بهترین تعمیرکاران تلویزیون، آمادگی دارد تعمیر تلویزیون ال جی را در اسرع وقت و با قیمت مناسب در منزل یا مرکز به عهده بگیرد.تعمیرات تلویزیون با ارائه گارانتی صورت میگیرد . هدف ما جلب رضایت شما است.
بررسی وضعیت تنظیمات بک لایت تلویزیون
در برخی از تلویزیون ها تنظیمات جداگانه ای برای بک لایت وجود دارد. بک لایت یا نور پس زمینه عامل اصلی نمایش تصاویر است. اگر تصاویر صفحه ی تلویزیون در حدی تاریک و بی نور هستند که نمی توانید رنگ ها را تشخیص دهید، بهتر است جهت رفع مشکل کم نور شدن تصویر تلویزیون به بررسی وضعیت بک لایت بپردازید. فراموش نکنید که مقدار بک لایت و روشنایی به محیطی که تلویزیون در آن قرار دارد نیز وابسته است. در محیط‌های روشن، تلویزیون برای نمایش صحیح تصاویر مستلزم نور بیشتری خواهد بود. در حالی که در مکان‌های تاریک نور کمتری جهت شکل گیری تصاویر با کیفیت احتیاج است. البته لازم به ذکر است که تعیین میزان نور تلویزیون می تواند سلیقه ای هم باشد.

مطلب پیشنهادی :بک لایت تلویزیون چیست ؟

تعیین کنتراست متناسب تلویزیون
نسبت کنتراست تلویزیون، تفاوت بین بیشترین روشنایی رنگ سفید و کم‌ترین روشنایی رنگ سیاه تصاویر تلویزیون را تعیین می‌کند. هر چه فاصله ی تفاوت این دو مقدار از یکدیگر بیشتر باشد، میزان کنتراست نیز بالاتر بوده و صفحه ی نمایش تلویزیون با کیفیت بالاتری به نمایش تصاویر می پردازد. در واقع کنتراست معیاری برای نشان دادن رنگ واقعی تصاویر به شمار می رود. امکان دارد به صورت ناخودآگاه میزان کنتراست را در تلویزیون مورد استفاده ی خود کاهش داده و در نتیجه شاهد حضور معضل کم نور شدن تصویر تلویزیون باشید. بنابراین مقدار آن را بررسی کنید.
رفع مشکل تیره شدن یا بررسی علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ معمولا از طریق تنظیمات تلویزیون می باشد و موارد اصلی که باید بررسی شوند شامل:
عملکرد تشخیص نور محیط را غیرفعال کنید.
تنظیمات صرفه جویی در انرژی (Energy Saving) را غیر فعال کنید.
حالت تصویر را تغییر دهید (بیشترین حالت روشنایی).
قدرت سیگنال، به روز بودن سیستم عامل تلویزیون و مشکلات دستگاه های جانبی را بررسی کنید.
1) یکی از علت های کم و زیاد شدن نور تلویزیون سامسونگ به صورت خود به خودی، فعال بودن قابلیت تشخیص نور محیط است. عملکرد تشخیص نور محیط که در برخی از مدل های قدیمی سنسور ECO نیز گفته می شود، نور اتاق را اندازه گیری می کند و روشنایی صفحه را به طور خودکار تغییر می دهد تا مصرف برق کاهش یابد. صفحه نمایش تلویزیون در یک اتاق با نور زیاد، روشن تر و در یک اتاق تاریک، تیره تر خواهد شد.
روش خاموش یا روشن کردن این عملکرد بسته به مدل شما متفاوت خواهد بود
مدل های 2016 یا قدیمی تر
System> Eco Solution> Eco Sensor> On or Off
مدل های 2017 یا جدیدتر:
General > Ambient Light Detection > turn on or off
2- حالت نمایش تصویر تلویزیون خود را از طریق منو> تصویر> حالت تصویر بر روی حالتی که برای شما بهترین نور را فراهم می کند، تنظیم نمایید. همچنین می توانید سایر تنظیمات نور تلویزیون سامسونگ خود مانند نور زمینه، درخشندگی، روشنایی و غیره را از طریق همین منو تنظیم نمایید.
3- علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سامسونگ می تواند ضعف قدرت سیگنال و کیفیت سیگنال دستگاه متصل باشد. برای بررسی مشکل اطلاعات سیگنال را بررسی کنید. برای این کار از طریق دکمه Home یا Menu وارد تنظیمات و مسیر زیر شوید:
Settings > Support > Self Diagnosis > Signal Information
4- دستگاه های جانبی را یکی یکی تست کنید، اگر مشکل کم شدن نور تلویزیون سامسونگ شما فقط هنگام استفاده از یکی از دستگاه های جانبی اتفاق می افتد، پس مشکل از تلویزیون نیست. در این صورت کابل متصل به دستگاه مشکل دار را نیز بررسی کنید، آن را با یک کابل دیگر که از سالم بودن آن مطمئن هستید امتحان کنید. اگر مشکل برطرف شد پس ایراد از کابل است، در غیر این صورت خود دستگاه مشکل دارد.
5- تنظیمات تصویر تلویزیون خود را ریست نمایید و بررسی کنید که آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.
اگر مشکل برطرف نشد، از طریق منو> پشتیبانی> خودعیب یابی، عیب یابی خودکار تلویزیون سامسونگ خود را برای بررسی مشکلات بخش های مختلف مانند تصویر یا تنظیم مجدد اجرا کنید.
6- نرم افزار و سیستم عامل تلویزیون خود را بروز رسانی کنید.
اگر با انجام کارهای فوق، مشکل کم رنگ شدن نور تلویزیون برطرف نشد، می توانید درخواست تعمیرات تلویزیون سامسونگ خود را از طریق فرم به صورت آنلاین و یا تماس تلفنی ثبت نمایید.
علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی
رفع علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی در اکثر مواقع مربوط به تنظیمات نور تلویزیون ال جی یا تنظیمات تصویر آن می باشد. البته توجه کنید که کیفیت تصویر، ذهنی است و همه چیز به ترجیحات فردی شما بستگی دارد. در ادامه موارد بررسی تنظیمات را توضیح می دهیم.
در مورد نور تصویر مربوط به HDR، تنظیمات تصویر برای این برنامه ها در داخل خود برنامه تعبیه شده است و به طور کلی نسبت به سایر فیلم ها تاریک تر هستند (امکان ایجاد تضاد واضح بین مناطق تاریک و روشن یک صحنه را می دهد.). بنابراین به دلیل ماهیت HDR نمی توان این تنظیمات را لغو کرد.
برای مشکلات نور تلویزیون های OLED، این تلویزیون ها از نور پس زمینه متفاوتی نسبت به تلویزیون های LED یا LCD معمول استفاده می کنند و نمی توانند به همان سطح روشنایی برسند. با این حال، می توانید تنظیمات نور تلویزیون ال جی را برای افزایش نور پس زمینه و روشنایی تنظیم کنید. این کار را می توانید از بخش تنظیمات تصویر انجام دهید.
مورد دیگری که می تواند علت کم نور شدن صفحه تلویزیون ال جی و یا کم و زیاد شدن نور تلویزیون ال جی باشد، تنظیمات مربوط به صرفه جویی انرژی باشد. برای غیرفعال کردن این عملکرد مراحل زیر را دنبال کنید:
به منو تصویر بروید (Setting> Advanced> Picture)
گزینه صرفه جویی انرژی را انتخاب کنید (Energy Saving)
گزینه صرفه جویی انرژی را خاموش کنید.
دقت کنید که حتما از سالم بودن کابل ها و دستگاه های جانبی که به تلویزیون خود متصل کرده اید نیز اطمینان حاصل کنید؛ چرا که علت کم شدن نور تلویزیون شما می تواند به وجود ایراد در این موارد نیز باشد.
اگر با انجام تنظیمات نور تلویزیون ال جی خود و انجام راه کارهای بیان شده نتوانستید مشکل کم شدن نور تصویر تلویزیون خود را برطرف سازید، از یک تکنسین حرفه ای و باتجربه تعمیرات تلویزیون ال جی کمک بگیرید.
علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سونی
برای رفع علت کم نور شدن صفحه تلویزیون سونی مراحل زیر را دنبال کنید. لازم به ذکر است که توضیحات بیان شده به صورت کلی برای همه مدل های تلویزیون سونی است و در صورت نیاز به دستورالعمل های بیشتر برای یک مدل خاص، از دفترچه راهنمای تلویزیون سونی خود نیز کمک بگیرید.
1-اگر حالت تصویر در حالت Cinema یا Custom تنظیم شده باشد، ممکن است صفحه تلویزیون کم نور شود. اگر بعد از تغییر حالت کیفیت تصویر، صفحه هنوز تیره و کم نور است، تنظیماتبک لایت (Backlight)، تصویر (picture) و روشنایی (Brightness) را تغییر دهید و روشنایی را مطابق سلیقه خود تنظیم کنید.
نمونه ای از تنظیم نور تصویر: بررسی Picture Mode از Display– Settings –Picture و در نهایت تغییر تنظیمات
نکته: وقتی تلویزیون در فروشگاه است، برای نمایش بیشتر در حالت نمایشگاهی تنظیم می شوند که بسیار روشن و زنده خواهد بود. با این حال ممکن است برخی از تلویزیون های سونی با تنظیمات مناسب تر برای انرژی همراه باشند تا با برنامه های صرفه جویی انرژی مانند ستاره انرژی یا Energy Star سازگار باشند. بسته به چنین تنظیماتی، میزان روشنایی تصویر می تواند بیشتر یا کمتر باشد.
2- اگر آپشن صرفه جویی انرژی (Power Saving) بر روی Low یا High تنظیم شده باشد، تصویر صفحه تلویزیون تاریک می شود.
نمونه ای از روش تنظیمات:
Settings – System Settings – Eco و تنظیم Power Saving به Normal یا Off
بعد از انجام این تنظیمات بررسی کنید که آیا مشکل کم شدن نور تصویر تلویزیون سونی برطرف شده است یا خیر.
3- برخی از تلویزیون های سونی دارای قابلیت سنسور نور هستند. در این مدل تلویزیون ها بسته به شرایط نور اتاق، شاهد کم و زیاد شدن نور تلویزیون سونی خواهید بود. با خاموش کردن سنسور نور یا کنترل روشنایی به صورت خودکار (به مدل تلویزیون شما بستگی دارد) ممکن است روشنایی تصویر افزایش یابد.
4- اگر برای مثال هنگام استفاده از کنسول بازی متوجه کم شدن نور تلویزیون خود شدید، دستگاه های دیگر مانند گیرنده دیجیتال را نیز بررسی کنید و ببینید آیا علت کم نور شدن تلویزیون سونی شما مربوط به استفاده از یک دستگاه خاص است یا خیر. اگر هنگام استفاده از سایر دستگاه ها مشکلی در نور تصویر وجود نداشت پس ایراد از تلویزیون شما نیست بلکه از دستگاه جانبی است.
5- اگر از تلویزیون سونی پروجکشن استفاده می کنید، در صورتی که با کم شدن نور تصویر تلویزیون سونی مواجه شدید و تنظیمات نور تلویزیون سونی هم مشکل شما را برطرف نکرد، تعویض لامپ را در نظر بگیرید.
مراقبت های لازم جهت جلوگیری از کم نور شدن تلویزیون ال جی
دلایل و علل متعددی می تواند برای کم شدن نور صفحه نمایش تلویزیون های ال جی وجود داشته باشد اما یکی از قبل از این که در طی این مقاله به آن ها بپردازیم باید بدانید که مراقبت ها و نگهداری صحیح از تلویزیون ال جی دارای اهمیت های بسیار بالایی می باشند و قطعا مراقبت اصولی و صحیح از آن ها می تواند عمر مفید دستگاه را افزایش داده و علاوه بر آن در کاهش کیفیت نمایش دستگاه نیز تاثیرات مثبت قابل توجهی گذاشت.
به همین جهت توصیه می شود که اگر تلویزیون خود را برای مدت های طولانی روشن نگه می دارید و در حالت کلی مدت زمان زیادی در روز را به تماشای ان می پردازید بهتر است که این میزان را تا حدی کاهش دهید. حتی ممکن است برخی افراد تلویزیون ها را بدون هیچ هدف و تماشای آن به طور پیوسته و به مدت زمان ها طولانی روشن باقی بگذارند، لازم است بدانید که گاهی لازم است تا دستگاه خاموش باشد تا آسیب جدی به آن وارد نشود.
همچنین توصیه می شود که از نگه داشتن صفحه نمایش تلویزیون ال جی بر روی یک تصویر برای مدت های طولانی خودداری کنید زیرا این عامل نیز تاثیرات منفی بر صفحه آن داشته و خسارت هایی را به صفحه نمایش آن وارد می کند که یکی از آن ها کم نور شدن صفحه می باشد.
لذا بهتر است در این زمینه تنها از افراد متخصص و تعمیرکاران حرفه ای کمک بخواهید زیرا تعمیر یا تعویض قطعات تنها از عهده افراد با دانش و با مهارت در این زمینه بر می آید.
توصیه می شود که اگر مشکلاتی برای تلویزیون های شما به وجود آمد بهتر است با نمایندگی تعمیرات آسو الکترونیک تماس بگیرید تا یکی از تکنسین ها و افراد دارای مهارت فنی در این زمینه به جهت رفع مشکل شما به محل مورد نظر شما اعزام شود.

آسو الکترونیک تعمیرات مجاز تلوزیون و ال سی دی در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره : 09187687358 تماس حاصل فرمایید

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *