تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

مواقع زیادی پیش آمده که استفاده کنندگان تلویزیون از سیاه شدن صفحه تلویزیون گلایه می‌کنند. چراغ پاور تلویزیون نشان می دهد که تلویزیون روشن می شود اما تصویر سیاه است. حتی در خیلی از مواقع تلویزیون صدا دارد تصویر ندارد و صفحه تلویزیون سیاه است.
وقتی صفحه تلویزیون سیاه می شود و هیچ تصویری نشان نمی دهد، این می‌تواند به معنای چندین مشکل متفاوت باشد. در این مقاله مهم ترین مواردی که باید ابتدا بررسی کنید تا بدانید که آیا سیاه شدن تصویر صفحه تلویزیون مشکل ساده است یا مشکلی است که نیاز به تعویض قطعات دارد را توضیح می دهیم.
قطع شدن تصویر به علت خرابی بک لایت
قطع شدن تصویر به طوری که صدا وجود دارد و صفحه تلویزیون به طور کامل سیاه شده باشد مربوط به بک لایت تلویزیون می باشد. این خرابی ممکن است در تلویزیون ها با برند مختلف متفاوت باشد. به طور مثال در تلویزیون های 47 تا 55 با خراب شدن بک لایت وقتی تلویزیون را روشن می کنیم لوگوی تلویزیون نمایش داده می شود و بعد تصویر قطع می شود. و یا اینکه تصویر تلویزیون به صورت چشمک زدن در می آید.
این خرابی در تلویزیون های سامسونگ به این صورت است که قبل از قطع شدن کامل تصویر تلویزیون بالا یا پایین تلویزیون تیره می شود. این مشکل به این دلیل است که در این تلویزیون های از دو سری بک لایت استفاده شده است. که با قطع شدن یک سری از ال ای دی ها تلویزیون به کار خود ادامه می دهد. ولی وقتی این مشکل پیش می آید بهتر است که بک لایت را تعمیر کنید ته به مین برد و برد پاور آسیب نرسد.
این خرابی در تلویزیون سونی به این صورت است که با روشن کردن تلویزیون یک لحظه لوگوی سونی نمایش داده می شود. بعد با قطع شدن تصویر تلویزیون چراغ پاور تلویزیون شروع به چشمک زدن می کند و صدای تلویزیون نیز قطع می شود. چشمک ها چراغ پاور را بشمارید اگر شش چشمک می زند بک لایت خراب است.
علت اصلی نداشتن تصویر در تلویزیون
به طور کل می توان گفت علت اصلی نداشتن تصویر در تلویزیون در حالی که صدا دارد از بک لایت تلویزیون می باشد. خرابی بک لایت در همه تلویزیون ها اتفاق می افتد و دلیل آن به پایان رسیدن عمر ال ای دی های مصرفی آن می باشد. بهترین روش برای تعمیر بک لایت استفاده از لامپ های ال ای دی با کیفت بالا و انجام اصلاحیه بر روی برد تلویزیون می باشد، این عوامل باعث می شوند که تا چندین سال نیاز به تعمیر بک لایت تلویزیون نداشته باشد.
خرابی بک لایت در تلویزیون با مدل های مختلف فرق می کند. به طور مثال در تلویزیون های سونی با قطع شدن بک لایت تلویزیون خاموش می شود چراغ پاور به حالت چشمک زن در می آید، شش چشمک در تلویزیون های سونی مربوط به بک لایت تلویزیون می باشد. البته در تلویزیون های ال س دی خرابی از برد اینورتر نیز می تواند باشد.
خرابی بک لایت در تلویزیون های سامسونگ معمولا به این صورت است که قسمت بالایی و یا پایینی تصویر تیره می شود و با گذشت زمان تصویر به طور کامل قطع می شود و فقط صدا می ماند. این خرابی در تلویزیون های جدید سامسونگ باعث خاموش شدن کامل تلویزیون می شود. تشخیص خرابی بک لایت در تلویزیون های جدید سامسونگ نیاز به تست کامل تلویزیون دارد که باید توسط تکنسین متخصص انجام شود.
علت اصلی نداشتن تصویر و داشتن صدا در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی چیست؟
ابتدا سعی کنید MENU تلویزیون را با استفاده از ریموت کنترل یا دکمه MENU در خود تلویزیون باز کنید.
– اگر منو تلویزیون ظاهر شود، مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون از یکی از دستگاه های جانبی و یا گیرنده هایی است که به تلویزیون متصل کرده اید.
– وقتی تصویر تلویزیون سیاه است ممکن است یکی از کابل ها مانند کابل HDMI، کابل کواکسیال، کابل آنتن و غیره به درستی کار نکند و چیزی در رابطه با کابل ها شل شده است و یا نیاز است که کابل ها جدا شده و دوباره در جای خود محکم شوند.
– همه کابل ها و دستگاه های جانبی که به تلویزیون وصل هستند را به مدت 5 دقیقه جدا کنید و سپس دوباره آن ها را متصل کنید.
– اطمینان حاصل کنید که همه کابل ها محکم و به درستی متصل شده اند.
– اگر هنگام سیاه شدن صفحه تلویزیون می توانید به منو دسترسی داشته باشید، سیستم عامل تلویزیون خود را به روز کنید تا مطمئن شوید تلویزیون شما به خاطر به روز نبودن سیستم عامل دچار مشکل نشده است.
آیا دستگاه مورد استفاده شما روشن است و ورودی تلویزیون به درستی تنظیم شده است؟
به عنوان مثال اگر از ps۴ استفاده می کنید …
– اطمینان حاصل کنید که ps۴ روشن است.
– اطمینان حاصل کنید که ورودی تلویزیون را به درستی تنظیم کرده‌اید و تلویزیون برای دستگاهی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید تنظیم شده است.
– همه ورودی ها را امتحان کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به ورودی صحیحی متصل است.
نکته: گاهی اوقات ورودی ها به اشتباه برچسب‌گذاری می‌شوند و این امر باعث سردرگمی می‌شود. اگر پس از روشن کردن دستگاه و تغییر ورودی تلویزیون، صفحه سیاه از بین رفت و تلویزیون تصاویر را نمایش داد احتمالاً مشکل از اشتباه بودن ورودی مورد استفاده بوده است.
اگر پس از ریست تنظیمات و اطمینان از اینکه دستگاه های جانبی به درستی متصل شده اند همچنان با مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون مواجه هستید ممکن است کابل کواکسیال یا HDMI شما معیوب باشد.
– سعی کنید کابل هایی که قبلاً استفاده می کردید را با کابل جدید جایگزین کنید.
– اطمینان حاصل کنید که سوکت ها و جایی که کابل ها به آن متصل می شوند آسیب ندیده باشند.
نکته: اگر پس از استفاده از کابل جدید مشکل سیاه شدن تصویر تلویزیون از بین رفت و توانستید صدا و تصویر را دریافت کنید، پس مشکل از خراب بودن کابل است.
معیوب شدن پنل تلویزیون
– اگر صفحه تلویزیون باشد ممکن است پنل تلویزیون کاملا شده باشد و بنابراین صفحه نمایش سیاه و بدون تصویر است.
– ببینید آیا پنل تلویزیون معیوب شده و یا ترک خورده است و بررسی کنید که آیا هزینه تعویض پنل تلویزیون در مقایسه با خرید یک تلویزیون جدید ارزش دارد یا خیر.
معیوب شدن برد تلویزیون
– ممکن است یکی از برد های تلویزیون) برد اصلی، T-CON، اینورتر بک لایت، برد منبع تغذیه، برد درایور (LED از کار افتاده باشد. علت خرابی برد تلویزیون می‌تواند سوختن خازن و یا آسیب دیدن کابل ریبون باشد.
– اگر علت سیاه شدن تصویر تلویزیون معیوب بودن برد باشد، ممکن است نیاز به جایگزینی خازن های آسیب دیده و یا تعویض برد تلویزیون باشد.
– اتصالات ریبون همه برد های داخل تلویزیون را بررسی کنید تا مطمئن شوید که همه چیز به هم متصل و ایمن است.
اگر عیب دستگاه شما به وسیله راه حل های گفته شده برطرف نشد، بهترین کار تماس با متخصصین مجرب تعمیرات تلویزیون آسو الکترونیک ست.
آسو الکترونیک با داشتن کارگاه تخصصی مجهز به جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات تعمیرات تلویزیون که به وسیله پرسنل حرفه ای، باسابقه و دوره دیده به کار گرفته می شوند، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیراتی برای انواع مدلها و برندهای تلویزیون اعم از ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، ایکس ویژن، دوو و… در سریعترین زمان ممکن می باشد.
جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره ۰۹۲۲۱۹۰۳۴۰۰ تماس حاصل فرمایید

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *