علت افتادن خط در وسط صفحه تلویزیون چیست؟

علت افتادن خط در وسط صفحه تلویزیون چیست؟

کی از مشکلات رایج تلویزیون، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون است. این خطوط به صورت افقی، عمودی و به صورت مورب، در برخی مواقع رنگی و یا سیاه و سفید و در هر جایی از تصویر تلویزیون ظاهر می شوند. در هر صورت این خطوط به هر شکلی که بر روی تصویر تلویزیون پدیدار شوند، نشان دهنده اشکال در دریافت و یا پخش درست تصویر می باشد. این خطوط افقی یا عمودی گاهی اوقات به دلیل مشکلات فنی و گاهی هم به خاطر مسائل ساده‌ای مانند اشکال در کابل گیرنده ها به وجود می آید. هنگامی که علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون و یا خطوط افقی مشکل فنی خیلی جدی باشد، معمولا قابل تعمیر نبوده و باید اقدام به تعویض پنل تلویزیون خود نمایید که احتمالا مقرون به صرفه نخواهد بود!

وقتی خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون ظاهر می شوند، با آزمایش تصویر تلویزیون، بررسی اتصالات کابل ها و بررسی عملکرد صحیح دستگاه های خارجی، علت اصلی را شناسایی کنید. بررسی کنید که آیا خطوط افقی یا عمودی روی صفحه تلویزیون متحرک هستند یا دائمی؟

اگر خطوط متزلزل می شوند، منبع ورودی (HDMI ، ویدئو و غیره) کابل اتصال را بررسی کنید تا ببینید که آیا به درستی وصل شده اند. کابل ها را جدا کرده و دوباره وصل کنید و تصویر را بررسی نمایید.
کانال های مختلف تلویزیون را بررسی کنید و ببینید که آیا خطوط عمودی یا افقی بر روی تمام کانال ها وجود دارد. اگر این چنین بود، ورودی های مختلف تلویزیون را نیز امتحان کنید تا مطمئن شوید که آیا خطوط در همه آن ها دیده می شوند یا خیر.
اگر خطوط در تمام ورودی ها وجود دارد، یک تست تصویر را اجرا کنید.
نحوه تست تصویر تلویزیون سامسونگ
برای تست تصویر در تلویزیون سامسونگ گزینه HOME یا MENU را بر روی ریموت کنترل بفشارید، سپس از منوی ظاهر شده مسیر زیر را انتخاب کنید.

پشتیبانی> خود عیب یابی> آزمایش تصویر

Settings> Support> Self Diagnosis> pictur test

تلویزیون شما اسکن خود را آغاز می‌کند. تصویر تستی بر روی صفحه تلویزیون شما ظاهر می شود. اگر در تصویر نمایش داده شده شاهد خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سامسونگ و یا خطوط افقی بودید بهتر است از یک تکنسین برای بررسی مشکل کمک بگیرید.

نحوه تست تصویر تلویزیون ال جی
برای تست تصویر در تلویزیون ال جی گزینه HOME یا MENU را بر روی ریموت کنترل بفشارید، سپس از منوی ظاهر شده مسیر زیر را انتخاب کنید.

به منوی تنظیمات> تصویر> تست تصویر بروید.

Settings > Picture> pictur test

اگر در تصویر نمایش داده شده شاهد خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون ال جی و یا خطوط افقی بودید بهتر است از یک تکنسین برای بررسی مشکل کمک بگیرید.

نحوه تست تصویر در تلویزیون سونی
دکمه MENU را در ریموت کنترل بفشارید؛ سپس به مسیر زیر بروید:

Apps> Help

در زیر Top support solutions گزینه Problem diagnosis را انتخاب کنید. اگر این گزینه را ندارید به مرحله بعد بروید.

مسیر زیر را انتخاب کنید:

Picture> Sound symptoms

سپس گزینه start را انتخاب کنید. تلویزیون شما مجموعه ای از تصاویر و صداها را برای آزمایش صفحه نمایش و صدا پخش می کند.
برای لغو تست تصویر، دکمه Back را در ریموت کنترل بفشارید.
در پایان آزمون روی صفحه تلویزیون شما پیام “تست تصویر و صدا کامل است!” ظاهر می شود.
گزینه Finish را برای پایان تست تصویر تلویزیون سونی انتخاب کنید.
برای تکرار تست تصویر، گزینه Restart the test یا Start again را انتخاب کنید.

اسو الکترونیک نمایندگی مجاز تعمیرات تلوزیون در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات با شماره : 09187687358 تماس حاصل فرمایید 

علت ایجاد خطوط افقی روی صفحه تلویزیون ال سی دی
صفحات نمایشگر ال سی دی در نوت بوک ها، مانیتورها و تلویزیون ها به طور یکسان از دو لایه نازک شیشه که حاوی مواد کریستال مایع بین آنها می باشد ساخته شده است. وقتی شیشه آسیب می بیند، گرد و غبار و ذرات ریز در لایه کریستال نفوذ می کنند و در عملکرد نمایش مشکل ایجاد می کنند. این موضوع باعث می شود هنگامی که مانیتور کاملاً روشن شده است، خطوط رنگی روی تلویزیون به صورت عمودی ظاهر شود. این خطوط یا به دلیل خرابی داخلی دائمی هستند یا به دلیل اتصالات معیوب پنل نمایشگر موقتی هستند.

خطوط به چه شکلی هستند؟
خطوط مورب، دندانه دار و خط های افقی و عمودی به طور معمول آسیب پنل تلویزیون را نشان می دهد علت خط افقی در تلویزیون ال سی دی می تواند آسیب دیدن، خرابی سیستم گرافیکی یا شل شدن کابل های داخلی ویدیویی را نشان دهد. سیگنال های شکسته از کابل ها یا سخت افزارهای گرافیکی باعث ایجاد ناخالصی در ایجاد و تکثیر تصویر روی صفحه LCD می شوند و اغلب علت خطوط عمودی یا افقی رنگی بر روی تلویزیون ال سی دی می باشند.

گرد و خاک علت ظاهر شدن خطوط افقی یا عمودی در صفحه تلویزیون ال سی دی:
در قسمت عقب مانیتورها و تلویزیون ها حاوی یک سری سوراخ یا شکاف هستند که گرد و غبار می تواند از طریق آن ها به داخل دستگاه نفوذ کرده و باعث ایجاد مشکل شود. تمیز کردن منظم و گردگیری پشت مانیتور یا تلویزیون می تواند عمر مفید آن را بسیار افزایش دهد. این کار یک اقدام پیشگیرانه است و بندرت پس از بروز مشکل خطوط رنگی روی تلویزیون در از بین بردن آن ها کارایی دارد!

نکته:

تمام مطالب بیان شده در مقاله علت خطوط عمودی و افقی در صفحه تلویزیون به صورت عمومی بوده و برای همه برندهای تلویزیون کاربرد دارد. بنابراین از این مطالب می توانید برای مواردی مثل:

علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سامسونگ 
علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون ال جی
علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون سونی
علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون پاناسونیک
علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون فیلیپس

اتصالات شل علت ظاهر شدن خطوط افقی یا عمودی در صفحه تلویزیون ال سی دی:
اگر خطوط از نظر ظاهری کم هستند یا به طور دائمی قابل مشاهده نیستند، اغلب علت خطوط عمودی روی صفحه تلویزیون یا خطوط افقی، کابل شل شده ویدئو است که معمولا با حمل و نقل، افتادن و ضربه خوردن شل می شوند.

در صورتی که مشکل از شل شدن کابل ها باشد، با محکم کردن کابل ها در جای خود و یا تعویض آن ها می توانید مشکل را برطرف سازید. اما اگر با انجام این کار مشکل برطرف نشد، احتمالا پنل آسیب فنی دیده است و مشکل هزینه بسیار بیشتری در برخواهد داشت و باید پنل تلویزیون تعویض شود که بعضا مقرون به صرفه نیست و بهتر است اقدام به خرید تلویزیون جدید نمایید!

خیلی از مواقع علت خطوط عمودی یا افقی در صفحه تلویزیون، قطع شدن اطلاعات تصویر به دلیل مشکلات فنی می باشد که بر اثر کارکرد طولانی مدت دستگاه و یا عواملی مانند ضربه خوردن به تلویزیون به وجود می آیند. برخی از مواقع مشکل ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی بر روی تصویر تلویزیون، قابل تعمیر بوده و برخی از مواقع تنها راه چاره تعویض پنل تلویزیون است که هزینه زیادی در بر خواهد داشت و گاهی اوقات مقرون به صرفه نیست؛ اما در هر صورت کار تعویض پنل تلویزیون بسیار حساس است و باید حتماً توسط تکنسین متخصص و با تجربه انجام شود.

اسو الکترونیک نمایندگی مجاز تعمیرات تلوزیون در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات با شماره : 09187687358 تماس حاصل فرمایید 

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *