بک لایت تلویزیون چیست ؟

قبل از تلویزیون ‌هایی که امروزه در خانه، محل کار و بازار به فراوانی یافت می‌شوند، قسمتی به نام بک لایت برای تلویزیون وجود نداشت. با تولید تلویزیون های LCD و بعد از آن، تلویزیون های LED، بک لایت‌ها تبدیل به اصلی‌ترین قطعات تلویزیون شدند. در واقع تصویر ایجاد شده روی پنل دستگاه، برای اینکه توسط شما قبل مشاهده باشد نیازمند به یک منبع نور است، به این نور پس زمینه در تلویزیون، بک لایت می‌گویند. قبل از بک لایت، از لامپ های فلورسنت در تلویزیون های LCD استفاده می‌شد لامپ های فلورسنت از توان مصرفی بالایی برخوردارند و حرارت زیادی در نتیجه ی کارکردشان ایجاد می‌شود به همین دلیل استهلاک پذیری بیشتری نسبت به سایر قطعات دارند. افزایش انرژی مصرفی این لامپ‌ها و همچین تغییر رنگ نوری که ساتع می‌کنند، نشان دهنده پایان عمر مفیدشان است.

اما بعد از آن، لامپ های LED جایگزین فلورسنت شدند و بک لایت را ایجاد کردند. به این ترتیب نسل جدیدی از تلویزیون های ال‌سی‌دی تولید شد که ما امروز آنها را با نام تلویزیون های ال‌ای‌دی می‌شناسیم. در واقع بک لایت شبیه به نور سفیدی ست که عکس های رادیولوژی را قابل مشاهده می‌کند.
نحوه قرارگیری لامپ های LED یا به این صورت است که در فاصله های مشخص، پشت پنل قرار می‌گیرند تا پنل مستقیما در معرض نور باشد و یا در لبه‌ها به صورت ردیفی و فشرده قرار می‌گیرند تا از طریق شکست نور، به پنل نور برسد که این مورد غالبا برای تلویزیون هایی با ضخامت کمتر کاربرد دارد.

چگونه خرابی بک لایت تلویزیون را تشخیص دهیم؟

آسو الکترونیک تعمیرات مجاز تلوزیون و ال سی دی در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره : 09187687358 تماس حاصل فرمایید 

تیره بودن قسمتی از صفحه نمایش و کم نور شدن تلویزیون می‌تواند از نشانه های خرابی بک لایت باشد. همچنین اگر قسمتی از صفحه نمایش تلویزیون، تیره باشد و یا ظاهرا خاموش به نظر برسد اما صدا داشته باشد به معنی آسیب دیدگی بک لایت است. اگر صدای تلویزیون شنیده می‌شد و تصویر خاموش به نظر می‌رسید، با یک چراغ قوه صفحه نمایش آن را بررسی کنید و نور را به صورت مورب به صفحه بتابانید؛ احتمالا متوجه می‌شوید که تصویر وجود دارد اما نور پس زمینه نیست این نشان دهنده خرابی بک لایت شماست.

خرابی بک لایت تلویزیون برندهای مختلف
اکثر خرابی های بک لایت گزارش شده از تلویزیون های سامسونگ مربوط به مدل های سری F, J, EH و H بوده است. همچنین مدل های LN, LB, LY, LS, LM و LF از کمپانی ال جی و W600, W650 از تلویزیون های سونی، بیشترین آمار خرابی بک لایت تلویزیون را دارا بوده‌اند. اما نمود این خرابی در مدل‌ها و برندها متفاوت است؛ مثلا در برخی مدل های تلویزیون ال جی، پس از نمایش لوگو، تصویر قطع می‌شود اما در بسیاری از تلویزیون های سامسونگ، نیمه بالایی یا پایینی تصویر، تاریک نمایش داده می‌شود. در بعضی از مدل های سونی مانند W600 به دلیل خرابی بک لایت، تصویر پس از چند دقیقه قطع و دستگاه خاموش می‌شود. چشمک زدن چراغ جلوی تلویزیون سونی (۶ بار) همین پیغام خرابی بک لایت را می‌رساند.

آسو الکترونیک تعمیرات مجاز تلوزیون و ال سی دی در کرمانشاه جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره : 09187687358 تماس حاصل فرمایید 

 

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *