عیب یابی تلویزیون های خانگی

عیب یابی تلویزیون های خانگی

ر این بخش به عیب یابی رایج ترین مشکلات تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و … به همراه راه حل آنها می پردازیم. برای آسان کردن این کار، خرابی و مشکلات رایج تلویزیون را به دسته بندی های تصویر، صدا و… تفکیک کرده ایم.

توجه داشته باشید که گاهی خرابی تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و … مربوط به تنظیمات آن است و عیب دستگاه نیست! بنابراین در ابتدای مشاهده هر گونه ایرادی، تلویزیون را از برق بکشید و پس از چند دقیقه مجددا به برق متصل کرده و دستگاه را روشن کنید و ببینید مشکل برطرف شده یا خیر.

 

عیب یابی مشکلات مربوط به تصویر تلویزیون
خرابی و مشکلات تلویزیون سونی، سامسونگ، ال جی، پاناسونیک و … که به تصویر آن مربوط است شامل موارد زیر است:

تصویر تلویزیون تاریک است
تنظیمات “Backlight” یا “Brightness” تلویزیون بهم ریخته است. مقدار این مشخصه را از طریق منوی تنظیمات یا “Settings” افزایش دهید.
رنگ های تلویزیون بی روح و کمرنگ هستند
تنظیمات “Backlight” یا “Brightness” تلویزیون را افزایش دهید.
تنظیمات رنگ تصویر یا “Color Temperature” را به سمت رنگ های سرد تغییر دهید.
میزان رنگ را در تنظیمات “Settings” افزایش دهید.
اگر تلویزیون شما حالات نمایش تصویر مختلفی دارد، آن را بر روی حالت “Vivid” یا “Dynamic” قرار دهید.

آسو الکترونیک با داشتن کارگاه تخصصی مجهز به جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات تعمیرات تلویزیون که به وسیله پرسنل حرفه ای، باسابقه و دوره دیده به کار گرفته می شوند، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیراتی برای انواع مدلها و برندهای تلویزیون اعم از ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، ایکس ویژن، دوو و… در سریعترین زمان ممکن می باشد.

جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره 09187687358 تماس حاصل فرمایید

علت قاطی شدن رنگ تلویزیون
برای بررسی علت قاطی شدن رنگ تلویزیون ال جی، سونی، سامسونگ و … می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرابی پنل تلویزیون یکی از مهمترین و اصلی ترین مواردی است که می تواند علت قاطی شدن رنگ تلویزیون سونی، ال جی و سایر برندها باشد.
خرابی بک لایت تلویزیون نیز می تواند باعث به هم ریختگی رنگ تلویزیون شود.
سوختن پیکسل های تلویزیون و یا گیر کردن آن ها نیز از مواردی است که می تواند منجر به بروز مشکل به هم ریختگی یا قاطی شدن رنگ تلویزیون سامسونگ، فیلیپس، دوو و … شود.
رنگ ها بنظر اشتباه می آیند و تُن رنگ ها درست نیست
تنظیمات مربوط به سفیدی رنگ یا “White Balance” و “Color Space” را ریست کنید.
تنظیمات “Color Temperature” را به سمت رنگ های گرم تغییر دهید.
حالت نمایش تصویر متفاوتی را انتخاب کنید.
وجود خطوط افقی یا عمودی در تصویر
یکی از مشکلات رایج تلویزیون، ظاهر شدن خطوط عمودی و افقی روی صفحه تلویزیون است. این خطوط افقی یا عمودی گاهی اوقات به دلیل مشکلات فنی، فشار و ضربه خوردن به پنل تلویزیون و گاهی هم به خاطر مسائل ساده‌ای مانند اشکال در کابل گیرنده ها (آنتن، گیرنده دیجیتال، ماهواره و غیره) به وجود می آید.

وجود مشکلاتی برای نصف یا بخشی از تصویر در گاهی از اوقات
خرابی تلویزیون موقتیست. در این حالت نصف یا بخشی از تصویر تلویزیون هر از گاهی دچار مشکلاتی از قبیل تاریک شدن، سیاه شدن، قاطی شدن و یا خطوط افقی و عمودی می گردد.
اطراف پنل را با ضربات آرام تحریک کنید و ببینید که تصویر تغییر می کند یا خیر. اگر این اتفاق افتاد، پنل باید تعویض شود.
اگر تغییری در تصویر مشاهده نشد، احتمالا مدار برد اصلی دستگاه ایراد دارد و باید تعویض شود.

آسو ال

وجود نقاط سیاه رنگ در تصویر تلویزیون یا اصطلاحا پیکسل سوخته
پیکسل سوخته یا مرده زمانی اتفاق می‌افتد که ترانزیستور آن نتواند به هر دلیلی برق پیکسل را تامین کند و این باعث می شود که پیکسل برای همیشه سیاه بماند و هرگز روشن نشود. شایع ترین علت ایجاد پیکسل سوخته خطاهای کوچک در فرایند مونتاژ هنگام تولید تلویزیون است. همچنین سوختن پیکسل تلویزیون ممکن است به دلیل آسیب های فیزیکی در طول عمر تلویزیون ظاهر شوند.

نوع دیگری از پیکسل های مشکل دار پیکسل گیر کرده است. برخلاف پیکسل سوخته که هرگز روشن نخواهد شد، پیکسل گیر کرده همیشه روشن و به صورت نقاط قرمز، سبز، آبی یا سفید دیده می‌شوند.

به طور کلی پیکسل سوخته قابل تعمیر نیست و تنها راه عملی تعویض پنل تلویزیون است. اما ممکن است به مرور زمان اثر آن از بین برود. خیلی از مواقع هم ممکن است برای همیشه نقطه سیاه رنگ پیکسل سوخته به هر روی صفحه نمایش تلویزیون شما باقی بماند.

رنگ مشکی را خاکستری نشان می دهد
تنظیمات “Brightness” یا در برخی مدل ها “Black Level” را ریست کنید.
تنظیمات رنگ RGB تلویزیون و منبع تصویر باید همخوانی داشته باشند.
Local Dimming را فعال کنید.
رنگ های تیره را پیکسل شده نمایش می دهد
تنظیمات حذف نویز یا “Noise Removal” را فعال کنید.
ممکن است ایراد به کیفیت فایل مربوط باشد که در این صورت، کیفیت بالاتر تصویر یا فیلم را برای نمایش انتخاب کنید و یا ارتباط دستگاه (اینترنت) را تقویت کنید.
هاله سفید یا نقاط نورانی در تلویزیون
علت ظاهر شدن هاله سفید یا نقاط نورانی در تلویزیون عموما به دلیل بروز مشکل فنی در بک لایت تلویزیون است. این ایراد هاله سفید یا نقاط نورانی در تلویزیون که در تلویزیون های ال جی سری LB زیاد دیده می شود، معمولا به دلیل روشن بودن طولانی مدت تلویزیون رخ می دهد که به علت داغ شدن زیاد چسب منشورهای پخش کننده نور در بک لایت از جای اصلی خود جدا می شوند و این باعث می شود نور به جای پخش یکنواخت، در نقاطی متمرکز شود و شما آن را به صورت هاله سفید یا نقاط نورانی در تلویزیون ببینید. برخی از مواقع امکان قرار دادن این منشورها در جای خود وجود دارد، اما اگر لامپ ها ایراد پیدا کرده باشند، باید تعویض شوند.

تصویر کامل نشان داده نمی شود
گاهی تصاویر کمی کشیده و یا به صورت نیمه تمام نشان داده می شوند، که نشان از نادرستی اندازه تصویر تلویزیون می دهد.
در اکثر اوقات تنظیمات خروجی یا “Output” بر روی اندازه بزرگ (معمولا ۱۶:۹) قرار نگرفته که از طریق منوی تنظیمات می توان به راحتی اندازه تصویر را تغییر داد تا کل تصویر نمایش داده شود.
این تنظیمات را باید هم از طریق رسیور و هم تلویزیون بررسی کرد.
تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد
معمولا وجود صدا و عدم نمایش تصویر به منزله ایراد بک لایت تلویزیون می باشد که می بایست توسط متخصص بررسی و برطرف گردد.
اگر چراغ پاور دستگاه روشن است و تصویر تاریک است؛ به کمک چراغ قوه بر روی صفحه نور بتابانید و ببینید که تصویر کمرنگی دیده می شود یا خیر. اگر دیده نشد، برد مدار بخش پنل خراب شده و باید تعویض گردد. اگر تصویر به کمرنگی دیده شده، ایراد از بک لایت است.
این مشکل در تلویزیون های ال ای دی بیشتر شایع است.
از مشکلات متداول در تلویزیون های ال ای دی ال جی سری LN است.
تلویزیون روشن شده و پس از چند ثانیه تصویر قطع می شود
بک لایت دستگاه که از چندین لامپ ال ای دی تشکیل شده است دچار خرابی شده و احتمال سوختن لامپ ها می رود.
خرابی تلویزیون به برد بک لایت مربوط است که ایراد دارد.
تلویزیون در حالت HDMI تصویر ندارد
ابتدا از مرغوب بودن و سالم بودن کابل HDMI اطمینان حاصل کنید. ترجیحا از کابل همراه با دستگاه (در صورت وجود) استفاده کنید.
دستگاه را از طریق منوی تنظیمات ریست کنید و سپس اتصالات کابل را بررسی کنید که درست باشد. اگر مشکل همچنان برقرار بود با تعمیرکار تلویزیون تماس بگیرید.
پیشنهاد می کنیم برای مطالعه بیشتر مقاله”علت کار نکردن پورت HDMI در تلویزیون” و “علت کار نکردن پورت usb در تلویزیون و دلایل نشناختن فلش و هارد در تلویزیون” را مطالعه نمایید.

آسو الکترونیک با داشتن کارگاه تخصصی مجهز به جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات تعمیرات تلویزیون که به وسیله پرسنل حرفه ای، باسابقه و دوره دیده به کار گرفته می شوند، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیراتی برای انواع مدلها و برندهای تلویزیون اعم از ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، ایکس ویژن، دوو و… در سریعترین زمان ممکن می باشد.

جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره 09187687358 تماس حاصل فرمایید

مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون
مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و سایر تلویزیون ها، یکی از مشکلاتی است که ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیوفتد:

نوسان برق ساختمان
شل شدن کابل برق تلویزیون و یا سایر کابل های دستگاه های گیرنده مانند کابل HDMI یا کواکسیال
معیوب شدن مین برد تلویزیون
معیوب شدن برد پاور تلویزیون
نکته: مشکل خاموش و روشن شدن تلویزیون ال جی در مورد تلویزیون های سری LB و همچنین تلویزیون های ال ای دی ال جی بسیار رایج است و معمولا با تعویض برد یا نرم افزار قابل رفع است.

آسو الکترونیک تعمیرات تلوزیون و LCD در کرمانشاه 

عیب یابی مشکلات مربوط به صدای تلویزیون
در این بخش خرابی و عیب یابی مشکلات تلویزیون که به صدای دستگاه مربوط است را آورده ایم.

تلویزیون صدا ندارد
از سالم بودن کابل های صدا و اتصال صحیح آنها به پشت تلویزیون و همچنین رسیور یا دستگاه صوتی خود مطمئن شوید.
با ورود به تنظیمات صدای تلویزیون، از خروجی صدای دستگاه و تطابق آن با رسیور خود مطمئن شوید.
از صحیح بودن تنظیمات خروجی رسیور خود با فرمت صوتی همخوان با تلویزیون مطمئن شوید.
برای تست از یک کابل صوتی دیگر استفاده کنید و ببینید مشکل رفع می شود یا خیر.
از سالم بودن رسیور با امتحان کردن آن با دیگر تلویزیون ها مطمئن شوید.
اگر خرابی تلویزیون رفع نشد، به مطلب چرا تلویزیون صدا ندارد مراجعه کنید.
صدای تلویزیون تاخیر دارد
در منوی تنظیمات رسیور یا تلویزیون ویژگی “Lip Sync” یا “Audio Delay” را امتحان کنید.
ورودی را در حالت PC قرار دهید و مجددا امتحان کنید.
عیب یابی دیگر مشکلات رایج تلویزیون

آسو الکترونیک با داشتن کارگاه تخصصی مجهز به جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات تعمیرات تلویزیون که به وسیله پرسنل حرفه ای، باسابقه و دوره دیده به کار گرفته می شوند، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیراتی برای انواع مدلها و برندهای تلویزیون اعم از ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، ایکس ویژن، دوو و… در سریعترین زمان ممکن می باشد.

جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره 09187687358 تماس حاصل فرمایید

تلویزیون به ریموت کنترل جواب نمی دهد
اگر با زدن دکمه های ریموت کنترل هیچ گونه پاسخ و تغییری در تلویزیون نمی بینید، ابتدا باید عیب یابی ریموت را انجام دهید تا مشخص شود ایراد از ریموت است یا احتمال خرابی تلویزیون وجود دارد.
با دوربین گوشی خود که به سمت چراغ ریموت گرفته شده کنترل را نگاه کنید. حال یکی از دکمه ها را انتخاب کنید. اگر در داخل دوربین نوری مشاهده کردید، نشان از سالم بودن ریموت کنترل می باشد.
اگر ریموت ایراد دارد، باید آن را تعویض کنید.
اگر خرابی تلویزیون دلیل اصلیست، برد دستگاه را باید بررسی کنید.

شکستگی پنل تلویزیون
ممکن است شکستگی پنل تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی، هایسنس و… برای بسیاری از افراد، بخصوص کسانی که فرزند خرسال دارند پیش بیاید و به فکر تعویض پنل شکسته تلویزیون بیوفتند . اما متاسفانه باید گفت در ۹۹ درصد مواقع امکان تعمیر و تعویض پنل شکسته تلویزیون وجود ندارد. امروزه بیشتر تولید کنندگان پنل تلویزیون جایگزین نمی سازند زیرا هزینه بالایی دارد و در بیشتر مواقع این هزینه از قیمت خرید یک تلویزیون جدید بیشتر است. بنابراین قبل از اینکه پنل تلویزیون شما بشکند، بهتر است به فکر ایمنی کامل تلویزیون خود باشید. اگر فرزند خردسال دارید، تلویزیون را روی دیوار نصب کنید به گونه ای که دست کودک به آن نرسد. برای سیم ها نیز از داکت مخصوص استفاده کنید و آن ها را از دسترس خارج کنید.

آبخوردگی پنل تلویزیون
آبخوردگی پنل تلویزیون در اثر نفوذ مایعات به داخل دستگاه روی می دهد. این مشکل می تواند از طریق نفوذ مستقیم مایعاتی مانند آب از طریق شکستگی پنل و یا ریخته شدن مقدار قابل توجهی از مایعات بر روی صفحه نمایش باشد؛ یا در اثر شستشوی بیش از اندازه صفحه نمایش با اسپری آبپاش صورت اتفاق افتاده باشد.
تعمیر پنل امکان پذیر است اما تقریبا معادل با تعویض پنل هزینه خواهد داشت.

مشکل وای فای تلویزیون و عدم اتصال به اینترنت
درست بودن پسورد وای فای که در تلویزیون وارد کردید، روشن بودن مودم، فاصله مودم تا تلویزیون و آنتن دهی مناسب مودم را بررسی کنید.
تلویزیون را به مدت ۵ دقیقه خاموش کنید و سپس مجددا آن را روشن کنید. برای روشن و خاموش کردن تلویزیون از ریموت کنترل استفاده نکنید و مستقیما از طریق دکمه پاور تلویزیون این کار را انجام دهید.
برخی مواقع مشکل وای فای تلویزیون سونی، سامسونگ، ال جی و … با خاموش و روشن کردن مودم برطرف می شود. مودم خود را به مدت ۱۰ دقیقه خاموش کنید و سپس مجددا آن را روشن نمایید.
اگر فلش مموری یا هارد خود را به تلویزیون متصل کرده اید. آن ها را جدا کنید.
دستگاه هایی مانند تلفن همراه، مایکروفر، لب تاب و غیره را که ممکن است باعث ایجاد اختلال در امواج وای فای شوند، از تلویزیون دور کنید.
با استفاده از یک مودم دیگر و یا هات اسپات گوشی موبایل خود امتحان کنید و ببینید که مشکل وای فای تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و … برطرف می شود یا خیر. اگر با مودم دیگر اتصال اینترنت برقرار شد، ممکن است در تنظیمات مودم شما محدودیت هایی وجود داشته باشد که مانع برقراری اتصال می شود.
تاریخ و منطقه زمانی تلویزیون خود را بررسی کنید که درست تنظیم شده باشد.
در صورتی که همچنان مشکل وای فای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و … حل نشد، با تکنسین متخصص تلویزیون خود تماس بگیرید.
علت بوی سوختگی تلویزیون
در فرایند تولید قطعات، تلویزیون ها و سایر محصولات الکترونیکی دارای قطعاتی با پوشش پلاستیکی هستند که ممکن است پس از اولین روشن شدن دستگاه و گرم شدن آن بوی سوختگی تلویزیون به مشام برسد. این بو معمولاً ظرف چند روز پس از استفاده از بین می رود و بر نمی گردد.

اما اتصال کوتاه شدن یکی از اجزای الکترونیکی تلویزیون شما و سوختن خازن ها نیز می تواند علت بوی سوختگی از پشت تلویزیون و استشمام بوی شبیه بوی سیم سوخته یا پلاستیک سوخته باشد. نفس کشیدن این بو در مقادیر غلیظ خطرناک است، اما یک اتصال کوتاه معمولی بوی خیلی زیادی ایجاد نمی کند که مضر باشد.

بنابراین اگر تلویزیون خود را به تازگی خریداری نموده اید، استشمام بوی سوختگی جزئی در دو سه روز اول روشن کردن تلویزیون طبیعی است؛ در غیر این صورت استشمام بوی سوختگی از پشت تلویزیون ممکن است به علت بروز نقص فنی رخ داده باشد که در این صورت باید حتما با یک تکنسین حرفه ای مشورت کنید.

مشکل ریست شدن تلویزیون
ریست شدن تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و غیره صورت خودکار و مداوم معمولاً به دلیل بروز رسانی نرم افزار فریم ورک یا مشکلات مربوط به مین برد تلویزیون است.

سریعترین راه حل مشکل ریست شدن سونی، ال جی، سامسونگ و غیره معمولاً ریست تلویزیون و بازگشت به تنظیمات کارخانه است.

اما اگر با ریست کردن تلویزیون و بازگشت به تنظیمات کارخانه بازهم مشکل ریست شدن تلویزیون ال جی، سونی و یا هر برند دیگری برطرف نشد، بهتر است که از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

تنظیمات تلویزیون به هم ریخته است
ممکن است کودک نوپای شما ریموت کنترل تلویزیون را به دست بگیرد و با فشار دادن دکمه های آن، تنظیمات تلویزیون شما را به هم بریزد. اگر با انجام تنظیماتی که احتمال می دهید به هم خورده اند، نتیجه نگرفتید، سریع ترین راه بازگرداندن تلویزیون به تنظیمات کارخانه است که این کار با توجه به برند و مدل تلویزیون شما متفاوت است. بهتر است برای ریست کردن تلویزیون خود و یازگرداندن آن به تنظیمات پیش فرض از دفترچه راهنمای تلویزیون خود کمک بگیرید.

سخن پایانی:

به طور کلی عیب یابی تلویزیون های برندهای مختلف اما هم مدل تا حدود زیادی مشابه هم است. به عنوان مثال عیب یابی تلویزیون ال ای دی سامسونگ با عیب یابی تلویزیون ال ای دی ال جی یا عیب یابی تلویزیون ال ای دی سونی و … در خیلی از موارد مشابه بوده و مشکلات تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و … به یک شکل خود را نشان می دهند. این موارد در مورد تلویزیون های ال سی دی، فت و یا تلویزیون های قدیمی نیز به همین صورت است. اگر از دانش فنی در خصوص رفع ایراد تلویزیون سامسونگ، ال جی، پاناسونیک و … برخوردار هستید می توانید به کمک مطالب بالا به عیب یابی خرابی تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و … بپردازید، اما اگر عیب دستگاه شما به وسیله راه حل های گفته شده برطرف نشد، بهترین کار تماس با متخصصین مجرب تعمیرات تلویزیون آسو الکترونیک ست.

آسو الکترونیک با داشتن کارگاه تخصصی مجهز به جدیدترین دستگاه ها و تجهیزات تعمیرات تلویزیون که به وسیله پرسنل حرفه ای، باسابقه و دوره دیده به کار گرفته می شوند، آماده ارائه تمامی خدمات تعمیراتی برای انواع مدلها و برندهای تلویزیون اعم از ال جی، سامسونگ، سونی، پاناسونیک، ایکس ویژن، دوو و… در سریعترین زمان ممکن می باشد.

جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره 09187687358 تماس حاصل فرمایید 

اشتراک ‌گذاری

نظرات خود را اضافه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *